ساعات کاری

شنبه تا پنجشنبه 9 تا 18

ارتباط با من

09357054209

آشنایی با نسل هزاره و عوامل تاثیرگذار بر خریدهای آنها

آشنایی با نسل هزاره و عوامل تاثیرگذار بر خریدهای آنها

نسل هزاره چیست ؟

به متولدین بین سال های 1981 تا 1996 میلادی  ( 1359 تا 1374 هجری شمسی )  که در هزاره جدید به بلوغ رسیده اند، نسل هزاره گفته می شود. این نسل بین نسل های X و Z قرار گرفته و اغلب پدران نسل آلفا هستند. ویژگی هایی نظیر خود محوری، خوش بینی، تمایل به تغییر و خلاقیت از خصوصیات بارز نسل هزاره است. آنها علاقمند به ارزش‌های بیرونی مانند پول، شهرت و تصویر هستند و تاکید کمتری بر ارزش‌های درونی مانند خودپذیری، وابستگی گروهی و اجتماع دارند.

 

هزاره ها اعتماد به نفس بالایی دارند و شعار معروفشان « رویاهایت را دنیال کن » است. اگرچه شرایط اقتصادی در زمان رشد آنها مناسب نبوده اما بسیار آموزش دیده، توانمند و سازگار با فناوری های جدید هستند که همین موضوع آنها را برای دستیابی به موفقیت در آینده مجهز کرده است.

 

هزاره ها در دوره ای از تغییرات سریع از جمله انقلاب دیچیتال رشد کرده اند و اولین نسلی هستند که در عصر اینترنت بلوغ را تجربه کرده اند. رویدادهای رخ داده در عصر رشد این نسل، سبب شده ترجیحات، انتظارات و نگرش های متفاوتی نسبت به نسل قبل خود داشته باشند. یکی از ویژگی های آنها تاخیر در اتخاذ تصمیمات حیاتی زندگی شان است. هزاره ها در اقدام به ازدواج، تشکیل زندگی و بچه دار شدن نیز دیرتر از نسل قبل خود ( نسل X ) عمل می کنند.

 

نسل هزاره نسل بومی دیجیتال است. متولدین این نسل با ابزارهای تکنولوژیکی نظیر اینترنت، گوشی های تلفن همراه هوشمند، تبلت و لپ تاپ بزرگ شده اند. تکنولوژی تاثیر بسیار زیادی بر روند زندگی شخصی و حرفه ای ای افراد گذاشته است. آنها علاقمند به شبکه های اجتماعی به منظور برقررای ارتباط با دیگران هستند. تمایل به خرید آنلاین و جست و جو در اینترنت برای یافتن اطلاعات محصول قبل از خرید، از دیگر ویژگی های نسل هزاره به شمار می رود. آنها برای یادگیری نحوه انجام کارها بسیار متکی به اینترنت هستند.

نکات مهم در استخدام هزاره ها

نسل هزاره بسیار ریسک پذیر بوده و مستعد برای تغییر شغل است. آنها اغلب به کارفرمایان خود وفادار نبوده و بیشتر بر ارزش های مادی متمرکز شده اند. رضایت از محل کار برای آنها در اولویت بوده و در مقایسه با نسل قبل از خود کمتر با محیط های کاری ناخوشایند کنار می آیند.

 

1)متولدین حرفه ای نسل هزاره چند وظیفه ای هستند و به راحتی می توانند بسیاری از مسئولیت ها را همزمان انجام دهند. هزاره ها علاقمند به تغییر بوده و از درجا زدن دوری می کنند. آنها برای انجام کارهای یکنواخت مناسب نیستند.

 

2) هزاره ها افرادی کنجکاوند و علاقمند به یادگیری هستند، فرصت های آموزشی را برای آنها فراهم کنید تا به آنها دلگرمی بدهید.

 

3) نسل هزاره علاقمند به انجام کارهای مهم و تاثیرگذار است. دستاوردهای آنها را تشویق و تمجدید کنید تا رضایت شغلی را درون آنها ایجاد کنید.

 

4) هزاره ها علاقمند به انجام کارهای تیمی هستند.

 

5) نسل هزاره علاقمند به تعادل میان زندگی شخصی و کاری خود است.

عوامل تاثیرگذار بر خرید نسل هزاره

هزاره ها بیش از هز نسل دیگری در معرض بمباران تبلیغاتی قرار گرفته اند. همین عامل سبب شده آنها دیدگاه مثبتی نسبت به محتواهای تبلیغاتی نداشته باشند . نسل هزاره نه تنها علاقه ای به تاثیر پذیری از بازاریابی ندارد، بلکه خریدهای خود را نیز بعضا با دریافت نظرات دوستان و اطرافیان خود انجام می دهد.

 

در ادامه بررسی عواملی می پردازم که بر روی تصمیمات خرید نسل هزاره تاثیرگذاری دارد:

فراوانی و تنوع در انتخاب

یکی از مهمترین عواملی که بر رفتار خرید هزاره ها تاثیر بسیار زیادی دارد فراوانی و تنوع در انتخاب های آن ها به هنگام خرید است. آنها گزینه های بسیار زیادی برای خرید محصولات و خدمات مورد نیازشان در پیش روی خود می بینند که به راحتی می توانند با مقایسه و ارزیابی در نهایت یک برند را انتخاب کنند.

 

با دسترسی آسان به اینترنت، یافتن کسب و کاری که بتواند کالای مورد نظر آنها را تامین کند کار چندان سختی به نظر نمی رسد. هزاره ها برای خرید هماننند نسل پدران خود محدود به مکان مشخصی نیستند. سفارش گذاری به صورت آنلاین به آنها کمک می کند محصول خود را از هر گوشه دنیا خرید کنند و بدون مراجعه حضوری به فروشنده آن را دریافت کنند

سازگاری با تغییرات

هزاره ها به خوبی یاد گرفته اند که همگام با تغییرات، زندگی کنند. آنها نشان داده اند نه تنها مقاوتی در مقابل تغییرات تکنولوژیکی ندارند، بلکه همسو با این تغییرات نیازهای خود را نیز سازگار می کنند. این نسل هیچگونه وابستگی به ابزارها و وسایل خود ندارد. آنها همواره به دنبال محصولات جدید هستند. از این رو کسب و کارهایی که محصولات به روز تر که سازگاری بیشتری با نیازهای آنها داشته باشد را برای خرید انتخاب می کنند. از طرف دیگر تمایل آنها به تغییر باعث می شود به سختی مشتری وفادار یک برند باشند. بنابراین برای حفظ و وفادارسازی این مشتریان نیازمند برنامه هایی با جزئیات دقیق تر خواهید بود.

تاثیرپذیری از همسالان و تاثیرگذاران

متولدین نسل هزاره هیچ تعهدی به انتخاب کسب و کارهایی که پدرانشان از آنها خرید می کردند ندارند. آنها خود به دنبال کشف برندی مورد پسند و مورد تاییدشان هستند. این افراد از همسالانشان تاثیرپذیری دارند. برای خرید از آنها کمک می گیرند. به اینفلوئنسرهای مورد علاقه خود اعتماد می کنند و اگر برندی را آنها تبلیغ کنند راحت تر می پذیرند. این یعنی بازاریابی دیجیتال می تواند استراتژی مناسبی برای جذب این دسته از مشریان باشد.

حساسیت به قیمت

نسل هزاره تنها نسل پس از جنگ جهانی دوم به شما می رود که از نظر مالی در شرایط بدتری از پدران هستند. شرایط اقتصادی این نسل شاید مهمترین عاملیست که بر روی خریدهای آنها تاثیرگذاری مستقیم دارد. طبیعست آنها با توجه سطح درآمد خود اقدام به خرید می کنند. بنابراین تولید و آماده سازی محصولی که هزارها توانایی خرید آن را داشته باشند از مهمترین فاکتورهاییست که تولید کنندگان کالاها و خدمات باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

شخصی سازی محصول

یکی دیگر از فاکتورهایی که هزاره ها موقع خرید به آن توجه دارند شخصی محصول است. آنها تمایل دارند در فرآیند ساخت محصول سهیم داشند و یا به دلخواه خود آن را تغییر دهند. کسب و کارهایی که به قصد فروش محصول به این دسته از مشتریان دارند باید علاقمندی های این نسل را نیز مد نر قرار دهند.

 

 

نسل هزاره رفتاری متفاوت با نسل های قبل از خود دارد. آنها را باید به خوبی بشناسید تا نیازها و خواسته های واقعی آنها را به درستی درک کنید. اساس خرید نیاز و اساس فروش درک نیاز است. اگر بتوانید رفتار نسل هزاره را به عنوان یک مشتری ارزیابی و تحلیل کنید به خوبی می توانید بر تصمیمات خرید آنها تاثیرگذاری داشته باشید. رفتارشناسی DISC ابزار بسیار قدرتمندیست که شما را در شناخت و درک الوهای رفتاری نسل هزاره یاری می کند. باید این ابزار بیشتر آشنا شوید تا تحول در فروش را احساس کنید.

 

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات وبلاگ


دیجیتال مارکتینگ چیست ؟
 • 5
 • آگوست
 • دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

  دیجیتال مارکتینگ چیست؟ دیجیتال مارکتینگ که با نام بازاریابی دیجیتال نیز شناخته می شود وسیله ای است که مسیر دستیابی کسب و کارها ...

  قیف فروش چیست ؟
 • 5
 • آگوست
 • قیف فروش چیست ؟

  قیف فروش چیست؟قیف فروش ( Funnel Sales ) که گاهی با عنوان قیف خرید و یا قیف بازاریابی نیز از آن یاد می ...

  هوش هیجانی در فروش
 • 3
 • سپتامبر
 • هوش هیجانی در فروش

  قبل از این که به موضوع هوش هیجانی در فروش بپردازیم، قصد دارم شما را با هوش هیجانی آشنا کنم. سپس در ادامه ...

  رفتارشناسی در فروش
 • 14
 • سپتامبر
 • رفتارشناسی در فروش

  قبل از پرداختن به موضوع رفتارشناسی در فروش، بهتر است کمی بیشتر با مفهوم رفتارشناسی آشنا شویم. رفتارشناسی چیست ؟ رفتارشناسی به بررسی ...